En viktig del av Ekobrottsmyndighetens kamp mot den ekonomiska brottsligheten och myndighetens brottsförebyggande verksamhet är kontakter och samverkan med andra myndigheter och organisationer. Kretsen av samverkanspartners ökar i takt med att Ekobrottsmyndigheten utvecklas till en spjutspets i samhällets kamp mot ekobrottsligheten.
Andra myndigheter
Ekobrottsmyndighetens verksamhet bedrivs i nära samarbete med expertis från andra myndigheter. Skatteverkets skattebrottsenheter biträder Ekobrottsmyndigheten i utredningar som gäller främst skattebrott och bokföringsbrott och utgör ett viktigt resurstillskott i den utredande verksamheten. Ekobrottsmyndigheten satsar betydande resurser på att utveckla samarbetet med skattebrottsenheterna. Ekobrottsmyndigheten har också ett samarbete med Tullverket vid förundersökning och lagföring av tullbrott. Exempel på andra samverkande myndigheter är kronofogdemyndigheterna, Finansinspektionen, Bolagsverket och Brottsförebyggande rådet.
Ekorådet, näringslivet och branschorganisationer
Kontaktskapande verksamhet förekommer på både central och regional nivå. På central nivå svarar Ekorådet primärt för den myndighetsövergripande samordningen. Ett bra regionalt samarbete är en betydelsefull del i det brottsförebyggande arbetet. Ekobrottsmyndigheten har etablerat kontakter med konkursförvaltare och näringslivet, exempelvis banker samt med olika branschorganisationer, bland annat FAR SRS. Initiativet till kontakt eller samverkan har i vissa fall tagits av organisationer som företräder branscher där det förekommer problem med svart ekonomi i form av svart arbete och undanhållna inkomster.
Forensiskt råd
Ekobrottsmyndigheten inrättade 2008 ett forensiskt råd. Rådet har ett strategiskt och rådgivande uppdrag och ska bland annat erbjuda kunskap om olika affärsmiljöer. Rådets uppgift är att analysera utvecklingen inom näringslivet och identifiera nya riskområden för ekonomisk brottslighet och också att ge råd om specifik expertkompetens som myndigheten behöver knyta till sig i komplicerade ärenden.