Privatpersoner lurades att investera mångmiljonbelopp – fem åtalas

Pressmeddelanden

Privatpersoner lurades att investera mångmiljonbelopp – fem åtalas
Fem personer åtalas för grova bokföringsbrott, grova penningtvättsbrott och grova bedrägerier vid Malmö tingsrätt. Målet rör bland annat investeringsupplägg där privatpersoner enligt åtalet lurats att satsa drygt 23 miljoner kronor i en falsk affärsverksamhet.

Enligt åtalet har de två huvudmisstänkta vilselett ett större antal privatpersoner att investera sammanlagt drygt 23 miljoner kronor genom att osant påstå att de investerade i olika bolag.

De två huvudmisstänkta åtalas också för grova bokföringsbrott som begåtts i ett tidigare investeringsbolag. Bland annat ska omkring 59 miljoner kronor från aktieförsäljningar inte ha redovisats korrekt.

–Efter att det första investeringsbolaget gått i konkurs fortsatte de huvudmisstänkta att sälja investeringar trots att det inte längre fanns någon verksamhet att investera i. De har varit mycket övertygande i sin marknadsföring av olika investeringsmöjligheter, men har brustit i det affärsmässiga, säger Jakob Adolfsson, senior åklagare vid Ekobrottsmyndigheten i Malmö.

Utöver de två huvudmisstänkta åtalas ytterligare en person för delaktighet i de grova bedrägerierna. Två andra personer åtalas för grova penningtvättsbrott.

– Det här är allvarlig ekonomisk brottslighet som drabbar vanliga människor. När privatpersoner investerar sina besparingar bygger det på förtroende. Om pengar i stället används för andra ändamål än de som utlovats skadas tilltron till näringslivet och investeringsmarknaden, säger Jakob Adolfsson.

Åtal har väckts vid Malmö tingsrätt.

Jakob Adolfsson, förundersökningsledare och kammaråklagare, finns tillgänglig för media att kommentera åtalet tisdag 22 september mellan kl. 10.00-11.00

Kontaktuppgifter: 
Jakob Adolfsson, tel: 010 562 95 17

Målnummer:
Malmö tingsrätt
B 9560-25
B 1377-26

Publicerad: 22 september 2026