Gå direkt till innehåll Gå direkt till menyn

Avancerat brottsupplägg dolde 200 miljoner kronor

Pressmeddelanden

Ekobrottsmyndigheten har väckt åtal mot sex personer misstänkta för bland annat grova skattebrott, grova bokföringsbrott och grova penningtvättsbrott. Genom ett avancerat brottsupplägg har man dolt utdelningar om cirka 200 miljoner kronor.

EkobrottsmyndighetenEkobrottsmyndigheten

Ekobrottsmyndigheten

Den misstänkta brottsligheten har pågått mellan 2018 och 2022 och har varit både systematisk och omfattande.

– Huvudmannen har dolt sin skattskyldighet för Skatteverket genom ett avancerat brottsupplägg. Några av de andra personerna som åtalas har på olika sätt hjälpt honom att överföra pengar, säger Victor Stenberg, senior åklagare på Ekobrottsmyndigheten i Stockholm.

Enligt åtalet misstänks huvudmannen ha undanhållit cirka 200 miljoner kronor i utdelningar från utlandet i sina deklarationer. En affärspartner till personen åtalas för grova bokföringsbrott kopplade till bolagsverksamhet. Tre familjemedlemmar till huvudmannen åtalas för grova penningtvättsbrott, bland annat för att ha tagit emot och hanterat medel som bedöms ha koppling till de misstänkta skattebrotten. En advokat med koppling till huvudmannen åtalas för grov näringspenningtvätt.

– Då det rör sig om mycket pengar bedömer jag brotten som grova, säger Victor Stenberg.

Ekobrottsmyndigheten har bedrivit förundersökningen tillsammans med Skatteverket.

Publicerat 2026-02-20. Uppdaterat 2026-02-19.