Gå direkt till innehåll Gå direkt till menyn

”Det bästa med EBM är mixen av ärenden”

Möt oss på EBM

”Det var tidig morgon när vi rullade in på uppfarten för att göra en husrannsakan. Jag var utredningsledare i ärendet och det var min roll att leda Ekobrottsmyndighetens del av tillslaget som skedde i samverkan med sektionen för miljöbrott inom Polismyndigheten. Jag tror på samarbete då ekobrott ofta går hand i hand med annan brottslighet och det här ärendet var ett bra tillfälle.

I det här ärendet hade fastighetsägaren använt sin mark för att dumpa miljöfarligt avfall på ett olagligt sätt. Miljöbrottssektionen hade även upptäckt transaktioner på dennes bankkonto som kunde tyda på att hen överträdde sitt näringsförbud. EBM i Göteborg har ett pågående samarbete med miljöbrottssektionen vilket gjorde att de kontaktade oss, eftersom detta är ett brott som ingår i vår brottskatalog.

Att EBM även samverkar internationellt tycker jag är extra kul eftersom jag bott utomlands i flera år. Jag hade jobbat med marknadsföring i London och Oslo när jag bestämde mig för att bli polis. För att göra en lång historia kort flyttade jag hem och kom in på Polishögskolan i Umeå. Efter några års yttre tjänst i Linköping och som utredare i Göteborg hamnade jag i ett ärende tillsammans med en senior åklagare från EBM. Gud vad tråkigt, minns jag att jag tänkte när han berättade om sitt jobb, men sen läste jag på litegrann och sökte en tjänst och nu är jag fast!

Tack vare min utbildning hade jag ett hum om både bokföring och statistik, men jag kan villigt erkänna att det inte räcker alla gånger. Ekonomisk brottslighet kan vara komplex. På EBM jobbar vi dock i team, vilket gör att det alltid finns en ekorevisor till hands, men framförallt att det blir så fantastiskt mycket roligare. Det ger en helt annan fart i utredningarna! Som nyanställd erbjuds man också flera interna utbildningar som ger de kunskaper som krävs.

Men det bästa med EBM är ändå mixen av ärenden. Ena dagen är vi i lyxvillan längs kusten, andra veckan i en liten lägenhet i någon förort. Ena dagen rör det en högt uppsatt företagare, andra dagen en gängkriminell. Och då vi hjälper till i varandras ärenden blir uppgifterna väldigt varierande. Under en vecka kan jag åka på tillslag i ett ärende, hålla förhör, hantera beslag och vara med i rätten i ett annat.

Det är också väldigt olika vilka vi möter i förhören. Vissa misstänkta befinner sig i kris och ibland är man både psykolog och polis. Och så har vi dem som inte själva ser sig som brottslingar, eftersom det ju ”bara” är staten de har stulit ifrån. Men vem är då staten, brukar jag fråga.”

/Sanna, polis