Gå direkt till innehåll Gå direkt till menyn

Krogprofil tillskansade sig 12 miljoner – åtalas för grov ekonomisk brottslighet

En krogprofil i Mellansverige åtalas tillsammans med sex andra personer vid Örebro tingsrätt för grova ekobrott. Enligt åtalet har mannen, med hjälp av de medåtalade, flyttat stora summor pengar mellan sig själv och sina bolag och på så vis tillgodogjort sig dryg 12 miljoner kronor i svarta pengar.

Krogprofil tillskansade sig 12 miljoner – åtalas för grov ekonomisk brottslighet

Brottsligheten ska ha pågått mellan 2019 och 2025 och omfattar bland annat grovt bokföringsbrott och grovt skattebrott.

– Mannen har använt sina bolag som brottsverktyg. Genom att flytta pengar fram och tillbaka mellan bolagen har han gjort en brottsvinst på omkring 12 miljoner kronor, säger Sabina Eklund, kammaråklagare vid Ekobrottsmyndigheten.

Enligt åtalet har mannen underlåtit att bokföra och betala ut löner samt att betala arbetsgivaravgifter. Stora delar av bokföringen saknar underlag och miljonbelopp i form av in- och utbetalningar har inte redovisats korrekt. Samtidigt har oriktiga uppgifter lämnats till Skatteverket.

– Den svarta ekonomin i Sverige genererar omkring 96 miljarder kronor i brottsvinster varje år. De flesta av dessa brott begås inom ramen för lagliga strukturer, ofta för att undgå skatt och sociala avgifter. Att utnyttja systemen på det här viset orsakar stor samhällsskada, inte minst genom förlorade intäkter till våra välfärdssystem, säger Sabina Eklund.

Örebro tingsrätt B 7151- 25

Publicerat 2026-05-11.