Gå direkt till innehåll Gå direkt till menyn

Ökade risker på en växande värdepappersmarknad

Ekobrottsmyndigheten ser en ökning av svindleri och marknadsmanipulation, där falsk information sprids för att påverka aktiekurser och lura småsparare. Samtidigt rör sig kriminella nätverk in på aktiemarknaden och använder den som verktyg för ekonomisk brottslighet.

BörsenBörsen

Börsen

Sverige har en av Europas mest aktiva aktiemarknader och nära tre miljoner svenskar sparar i aktier. Samtidigt ser Ekobrottsmyndigheten att antalet ärenden som rör svindleri och marknadsmanipulation på värdepappersmarknaden har ökat. Det handlar om att aktörer sprider falsk eller missvisande finansiell information i syfte att manipulera värdet på ett bolag eller en aktie. Genom att överdriva aktiekursen lockas småsparare att investera i bolag som inte motsvarar den bild som förmedlas.

När den manipulerade kursen faller riskerar investerare att förlora hela sitt kapital. På längre sikt kan sådana upplägg skada förtroendet för den finansiella marknaden och dess aktörer.

Ekobrottsmyndigheten ser också att kriminella nätverk i allt högre grad använder värdepappersmarknaden som ett verktyg för ekonomisk brottslighet. Genom att kombinera avancerade upplägg med digital kommunikation kan de nå stora grupper av investerare snabbt och anonymt.

Ekobrottsmyndigheten arbetar löpande med att identifiera och utreda misstänkta manipulationer och svindleriupplägg. Myndigheten följer utvecklingen på marknaden, analyserar nya mönster och samarbetar med andra aktörer för att stärka skyddet för både investerare och marknadens integritet.

Den svenska värdepappersmarknaden är en viktig motor för innovation och tillväxt. För att den ska fortsätta vara stark och förtroendeingivande krävs att brottslighet upptäcks tidigt och att småsparare kan lita på den information som sprids.

Som småsparare är det viktigt att vara kritisk. Var vaksam på överdrivna löften, läs på om bolaget, och sök information från flera källor. Granska alltid avsändaren bakom investeringsråd – inte minst om de kommer via sociala medier eller från personer som kan tjäna på att driva upp intresset.