Gå direkt till innehåll Gå direkt till menyn

Sex åtalas för grova ekobrott

Pressmeddelanden

Sex personer har åtalats vid Stockholms tingsrätt för grov ekonomisk brottslighet. Åtalet handlar bland annat om grova penningtvättsbrott, grova bokföringsbrott, grova skattebrott och brott mot aktiebolagslagen.

Bild på smycken, bilar och pengarBild på smycken, bilar och pengar

De åtalade personerna misstänks under 2022 och 2023 ha utsatt ett försäkringsbolag för systematiska bedrägeribrott och på det sättet kommit över omkring 49 miljoner kronor. Pengarna har betalats ut till olika aktiebolag där de tvättats och förts vidare till de åtalade personerna, fem män och en kvinna.

– Det handlar om allvarlig brottslighet som har skett systematiskt och där bolag bland annat har använts som brottsverktyg, säger Theo Rydén, förundersökningsledare och senior åklagare vid Ekobrottsmyndigheten.

Brottsvinsterna har i huvudsak använts för lyxkonsumtion. De åtalade har bland annat köpt antikviteter för 6,2 miljoner från ett auktionshus. Hos de misstänkta påträffades också dyrbara bilar, motorcyklar, kontanter och ett kilo guld.

Förundersökningen har bedrivits av Ekobrottsmyndigheten i samverkan med Skatteverkets brottsutredningsenhet, BUE. Samarbete har också skett med Kronofogdemyndigheten.

Publicerat 2025-08-15.